Be kategorijosBLOGAS

3 priežastys ir 1 mistinė teorija, kodėl moterys tampa perfekcionistėmis

Pastaraisiais metais viešoje erdvėje žodis perfekcionizmas skamba labai dažnai. Psichologai ir kitų, panašių sričių specialistai analizuoja šios savybės pagrindinius požymius, poveikį gyvenimo kokybei ir keliamą pavojų. Ar Jums teko pajusti perfekcionizmo poveikį? Man teko, todėl tikiu, kad kalbėti šia tema vis dar reikia.

Kokios 3 pagrindinės priežastys lemia moterų perfekcionizmą?

1.Kolektyvinė pasąmonė, susiformavusi per daugybę šimtmečių ir slypinti mūsų genuose, daro stiprią įtaką. Kaip žinome, pasibaigus matriarchato erai ir vyrams paėmus valdžią į savo rankas, moterų gyvenimas nuolat prastėjo. Tokie pasvarstymai, ar moteris žmogus, tikrai daug pasako. Nuolat engiamos, persekiojamos ir išnaudojamos bei pagaliau išsikovojusios savo teises, tiesiog pasąmoningai bijome būti vėl atstumtos. Deja, bet vis dar daugelyje šalių į moteris žiūrima, kaip į eilines namų šeimininkes. Jų nuomonė mažai ko verta, todėl moterų vieta namuose – auginti vaikus, ruošti valgį ir tarnauti vyrui.

Todėl atsikovojusios teises, moterys tiesiog desperatiškai stengiasi įrodyti savo vertę, gabumus ir naudą žmonijos evoliucijoje. Šios intensyvios pastangos tampa alinančiu perfekcionizmu.

2.Žema savivertė. Natūralu, jog po tiek metų trukusios nelygybės dauguma moterų jaučia nepasitikėjimą savimi kur kas stipriau nei vyrai. Auklėjimas, visuomenės požiūris, švietimo sistema dažniau slopina mergaičių pasitikėjimą savimi, nei kelia. Todėl norėdamos įrodyti savo vertę, gebėjimus ir kitus pranašumus, mergaitės bei moterys nuolat turi stengtis. Todėl tampa pirmūnėmis, aktyvistėmis, karjeristėmis, supermamomis, nuožmiomis vadovėmis ir t.t. Bet paklauskite šių moterų, kas slypi už jų perfekcionizmo? Ar jos visos laimingos? Ar tikrai jaučiasi vertinamos?

Deja, bet už intensyvaus perfekcionizmo labai dažnai slypi žema savivertė ir nepasitikėjimas savimi, o nuolatinė kova už vietą po saule joms atima daug energijos. Tuomet griūva šeimos, serga vaikai ir jos pačios.

3.Tokie laikai… Nuolatinis bėgimas, noras gyventi ne prasčiau nei kaimynas, lipimas per kitų „galvas“, baimė dėl išlikimo darbo vietoje ar rinkoje… Sąrašas begalinis. Taip, tokie laikai. Nes tokius susikūrėme patys. Patys sumanėme šias nesibaigiančias lenktynes – kas geresnis vyras ar moteris, viena rasė ar kita? Stengiamės įrodyti savo naudą, arba negalvodami apie kitus, siekiame tik sau naudos, net nesuvokdami, kokios viso to pasekmės. Moterys taip pat stojo greta vyrų į šias lenktynes. Be to, jei žmona mato, kad vyras aptingo, tikrai nepaglosto. Tuomet skundžiasi, jog tenka išlaikyti visus kampus ir nevykusį vyrą ant sofos.

Gal jau laikas sustoti ir pasižvalgyti kas vysta su mumis, su mūsų šeimomis, su pasauliu? Kur veda šis perfekcionizmas? Žinoma, kol tobulinate savo gebėjimus bei gerinate rezultatus, jausdamos malonumą ir matote šio sveiko perfekcionizmo naudą, viskas puiku. Tik ar gebate išlaikyti šią pusiausvyrą? Ar tobulumo siekis suteikia energijos, ar ją atima? Atsakymai padės įvertinti savo perfekcionizmo laipsnį.

O kas, jeigu perfekcionizmas tik iliuzija?

Ar mintis, kad jūsų darbo, mokslo ar kitų veiklos sričių rezultatai turi būti aukščiausi nėra iliuzija? Juk tai tik jūsų tiesa. Jūs ją sugalvojote. Kažkam kitam tai gali atrodyti tik laiko ir energijos švaistymas. Juk ne veltui gimsta tokie anekdotai, kad vyras tik susituokęs sužinojo, jog pienas turi savo vietą šaldytuve. Iki tol jam buvo tas pats. Todėl tai tik vieno žmogaus sukurta taisyklė, kuri kitam gali atrodyti absurdiškai.

Jeigu domitės saviugda ir dvasiniais dalykais, turbūt jau žinote, kad nėra gerų bei blogų dalykų. Yra tik situacijos, į kurias mes reaguojame pagal savo įsitikinimus. O kas sakė, kad šie įsitikinimai tiesa? Gal tai tik dar viena ribojanti iliuzija?

Taigi, mielos moterys, prieš reikalaudamos iš savęs ir kitų daugiau nei reikia, paklauskite savęs, ar tai jums teikia laimę? O gal tik dar labiau alinate save? Jei kelsite sau nesibaigiančius reikalavimus, aplinka tikrai nepagailės. Verčiau visuomet rinkitės meilę sau ir natūralų, motyvuojantį augimą.

Parengė Rūta Steponavičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *